• 0

01 Kasım 2013, 07:30 - Anasayfa // Eğitim Haberi yazdır

TEOGS Sınav Günlerinde Ek ders ve Sınav Ücreti Muamması

TEOGS Sınav Günlerinde Ek ders ve Sınav Ücreti Muamması

Sınavda görev almayan öğretmenler, okullarına o günlerde gidecek mi? Ve ek ders görevlerini yapmış sayılacaklar mı?

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

MEB, 8.sınıflara yapılacak yeni sınavların takvimini, yayınladığı kılavuzda açıkladı. Buna göre 8.sınıflara hem Kasım ayının 28 ve 29’unda hem de Nisan’ın 28 ve 29 ‘unda, her gün 3 oturumda 3 ders olmak üzere 2 gün boyunca toplamda 6 dersten ayrı zamanlarda (Her ders için süre 40 Dk.) sınavlar uygulanacaktır.

8.sınıf öğrencilerine yönelik uygulanacak bu sınavlar, bu öğrencilerin kendi okullarında gerçekleşecektir. Fakat bu sınavlarda salon başkanı ve gözetmen olarak görev alacak olan öğretmenler, başka okullarda görevli öğretmenler arasından isteğe bağlı olarak görevlendirilecektir. Sınav merkezi okullarda sınavın olduğu günlerde okullar tatil olacağından, ilgili okullarda öğrenim gören 8.sınıf haricindeki diğer sınıf öğrencileri okula devam etmeyeceklerdir. Fakat sınav merkezi durumunda olmayan okullarda eğitim-öğretime devam edilecektir.

Sınav günlerinde, sınav merkezi durumunda olmayan okullarda eğitim öğretim faaliyeti devam edeceğinden dolayı bu okullarda görevli öğretmenler o günlerde okuttukları derslere devam edeceklerdir. Fakat sınav merkezi durumunda olan okullarda görevli öğretmenlerden sınav günlerinde görev alanlara ve görev almayanlara dair iki mevzuda muamma söz konusudur. Şöyle ki:

1- Sınav günlerinde görevli olan öğretmenler, o günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılacak mı? Bu günlere dair ödenecek olan ücret, ne şekilde tahakkuk ettirilecektir?

2- Sınav merkezi durumundaki okullarda görevli ve sınav günlerinde görev almayan öğretmenler, okullarına o günlerde gidecek mi? Ve üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılacaklar mı?

Bizim mütalaamız:
Okulu sınav merkezi durumunda olan ve sınavlarda görev almayan öğretmenlerin, bu durum insiyatifleri dışında olduğu için üzerlerindeki ek ders görevlerini yapmış sayılmalı.

Ayrıca, okulu sınav merkezi durumunda olan ve sınavlarda görev alan öğretmenler, o günlerdeki ek ders görevlerini yapmış sayılmalı ve sınav ücreti de ayrıca tahakkuk ettirilmeli.

Bu durum, tıpkı kar tatilindeki idari izin gibi...

Bakanlığın, il ve ilçelerdeki bu muamma hususiyetleri değerlendirerek, bir yazı yayınlamasını beklemekteyiz...
Saygılarımla...

Yahya ASLAN
tarafından yazılan bu haber, 956 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kamu Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Bakanlığın Dersanelerin Dönüşümü Konusundaki Tavrını Nasıl BuluyorsunuzBu siteden kaynak göstermek şartıyla haber alınabilir.

Adres : Ömer Davut ASKER Yenişehir Mh. Gülistan Sk. 8/16 İzmit KOCAELİ

Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]